W dniu dzisiejszym uczniowie EUROPEJSKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO w Legnicy uczestniczyli w lekcjach z ekonomii i cyberbezpieczeństwa.
Lekcje prowadzone w formie on-line z wykorzystaniem platformy webinarowej Clikmeeting.Zajęcia były realizowane w ramach projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej dzievi i młodzieży- BAKCYL
Moduł pierwszy- Cyberbezpieczeństwo
Moduł drugi – Rynek finansowy- zaufanie w biznesie
Moduł trzeci – Mądre inwestowanie
Moduł czwarty – Moje finanse – myśle przedsiębiorczo
Cele projektu BAKCYL:
Celem projektu jest wzrost wiedzy z zakresu ekonomii i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz umiejętności korzystania z usług finansowych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, przy zaangażowaniu sektora bankowego, który potwierdza w ten sposób społeczną odpowiedzialność i troskę o edukację finansową młodego pokolenia Polaków.
W ujęciu długofalowym projekt BAKCYL umożliwia osiągnięcie następujących celów edukacyjnych:
- Wzbogacenie programu nauczania o ciekawe i interaktywne działania edukacyjne z zakresu praktycznych zagadnień finansowych. Są one dostosowane do potrzeb programowych i oczekiwań uczniów, a realizowane z udziałem przygotowanych dydaktycznie bankowców/praktyków – wolontariuszy.
- Rozszerzenie edukacji uczniów o wiedzę i umiejętności z finansów i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – niezbędne do pomyślnego funkcjonowania młodych obywateli w nowoczesnym, opartym na wiedzy społeczeństwie, kształtujące postawę przedsiębiorczości młodzieży.
- Wprowadzenie uczniów w świat codziennych finansów tak, aby potrafili wybrać dla siebie odpowiednie usługi finansowe na starcie w dorosłość oraz zabezpieczyć swoje potrzeby na przyszłość.
- Wykorzystanie doświadczenia pracowników bankowych oraz potrzeby dzielenia się wiedzą dla rozwoju młodego pokolenia oraz dobra wspólnego.
„Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni”. W czasie zajęć młodzież dowiedziała się jakie hasła są bezpieczne, które są najbardziej popularne, a jakich należy unikać, co należy zrobić, aby chronić swoją prywatność i nie narażać się na cyberprzemoc, co zrobić, aby nie paść ofiarą zjawisk tzw. catfishingu i phishingu , dlaczego konto prywatne jest bezpieczniejsze, co zrobić, aby nasz smartphone był bezpieczny i jak zachować się w sytuacji, kiedy padniemy ofiarą cyberprzemocy? Dodatkowo uczniowie zdobyli także wiedzę na temat zawodów z branży bankowej oraz o tym jakie predyspozycje trzeba posiadać, aby te zawody wykonywać.